Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 21.09.2019, 18:27

Історія школи

Першу школу в селі Рингач було відкрито ще в 1904 році як дяківську школу в період правління румунських бояр.

Школа знаходилася у так званій «Тетяниній хаті» (нині обійстя Унгуряна Олександра Спиридоновича). Вчив тоді дітей місцевий дяк Цинтул.

В період Першої світової війни школа не працювала, так як недалеко від села проходила лінія бойових дій.  Німими свідками подій Першої світової війни є окопи в Динівецькому лісі, через який проходила лінія знаменитого  Брусиловського прориву 1915 року. А наші сільчани до цього часу знаходять у себе на городах та під час будівельних робіт боєприпаси часів Першої світової, частини гвинтівок, нагороди , частини солдатської амуніції.

У 1918 році місцева пані подарувала свою стару хату для навчання дітей. І тоді вже відкривається початкова школа. Дітей вчили румунською мовою. Всі уроки починалися з «Отче наш» румунською мовою. Але до школи ходили не всі діти шкільного віку. Першою вчителькою, прізвище якої збереглося для історії, стала Спатарь  Лідія Василівна. Пізніше дітей навчали  Колачковська Євгенія Іванівна, дружина місцевого священника,  та Клімов Микола. За незнання уроку або непослух дітей карали: били різкою або лінійкою.

З 1926 по 1939 рік школу с.Рингач очолював Бадіу Іван Георгійович. Його донька,   жителька сусіднього села Динівці, записала спогади свого батька і передала багато безцінних матеріалів до шкільного музею.

У своїх спогадах І.Г. Бадіу пише, що румунська влада питанню освіченості населення приділяла досить велику увагу. Початкова школа вважалася основою для майбутнього. Так як багато учнів так і залишалися з початковою освітою, то викладання велося на належному рівні. Спочатку вчителів призначали як тимчасових (провізоріу), потім вони здавали екзамени, складали клятву (додається) і отримували І або ІІ ступінь дозволу викладання в школі. Викладання велося румунською мовою, але І.Г.Бадіу міг пояснювати і українською.

Дуже цікаво проводилися методичні об’єднання (вони були кущові). Вчителі сіл Малинівка, Динівці, Рокитне та ін. приїжджали на возах та бричках. Відкривали конверт з назвою предмета та темою уроку, і вчитель, маючи лише кілька хвилин на підготовку, давав блискучий урок. Потім відбувалося обговорення і, за традицією, всіх гостей запрошували до столу.

До 1935 року в селі була тільки початкова школа, а після 1935 року вийшов указ про обов’язкове відвідування школи всіма дітьми. Тоді відкрили 5- 7-й класи. Хто не ходив до школи, платив штраф. У 1939 році у румунській школі почали вивчати український алфавіт. В 1940 році з приходом радянської влади в школі почали викладати українською мовою. В цей період у школі працювали: Щурова Наталя Антонівна, Білецький …, Спатарь Іван Васильович,Спатарь Поліна Михайлівна. 6 липня 1941 року село було знову окуповане румунами, і навчання знову перейшло на румунську мову, а вчителів Щурову Н.А. та Білецького відправили до в’язниці у м. Хотин, а потім у заслання.

«  Вересень 2019  »